Biblioteka

JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM. IV PIKNIK CZYTELNICZY. MISTRZOWIE LITERATURY DZIECIOM, CZYLI Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH.

W związku z zaplanowanymi działaniami bibliotecznymi związanymi z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa mieliśmy możliwość uczestniczenia w trzech akcjach:
1. Jak nie czytam, jak czytam. - Pomysł na akcję powstał po lekturze wskaźników czytelnictwa. Młodzi ludzie czytają znacznie więcej niż dorośli (nie czyta 62% Polaków powyżej 15. roku życia), a jednocześnie są przez dorosłych pouczani. Pora odwrócić role: niech to uczniowie pokażą dorosłym, jak się czyta.
Organizatorem akcji jest redakcja miesięcznika Biblioteka w Szkole wraz z ponad 2000 bibliotek.
2. IV Piknik Czytelniczy w Szkole Podstawowej nr 4. - Organizowany co roku, dzięki grupie teatralnej „Kulturalni” pod kierunkiem pani Joli Rzeźwickiej mogliśmy zobaczyć przedstawienie pt. „Gorzka czekolada”. Gorzka Czekolada” to seria beletrystyki dla ludzi otwartych, ciekawych zagadnień świata i zagadek własnego wnętrza.
To książki, które odkrywają odległe i nieznane rejony, jednocześnie mocno dotykając tego, co tkwi d zawsze w każdym z nas.
„Gorzka Czekolada”, niesztampowa i emocjonująca, pozostawia na długo słodki posmak z nutą oryczy. Rozjaśnia umysł i dodaje ducha. Jest antidotum na codzienność, powierzchowność i pośpiech. Mocna w tematyce, lekka w odbiorze.
3. Mistrzowie Literatury dzieciom, czyli z książką na walizkach. - Tegoroczna edycja największej dolnośląskiej imprezy czytelniczej dla dzieci i młodzieży, czyli „Z książką na walizkach. Dolnośląskie spotkania z młodymi czytelnikami" odbyły się pod hasłem „Mistrzowie literatury dzieciom". W ramach tej akcji Bolesławiec i naszych czytelników odwiedziła Anna Czerwińska-Rydel.
Anna Czerwińska-Rydel, muzyk, pedagog, gdańska autorka książek dla dzieci i młodzieży. Pisze przede wszystkim o muzyce, ale też o problemach dzieci, rodzinie, samotności, potrzebie bliskości, zrozumienia i miłości. Zadebiutowała wydanym w 2007 roku opowiadaniem Tajemnica Matyldy. (info MBP w Bolesławcu)
(link do strony MBP)
Każda z tych akcji miała na celu propagowanie czytelnictwa w naszej szkole. Zostały one przygotowane przez panią Małgorzatę Sacher oraz nauczycieli klas I-VIII.