LEKCJA DORADZTWA ZAWODOWEGO Z ZAKŁADEM UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH

W dniu 24.10.2019r. uczniowie z klas 7A, 7B, 7C i 7D uczestniczyli w spotkaniu z Panią Grażyną Pachom, która reprezentowała Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Był to szczególny dzień ponieważ, właśnie 24 października 1934 r. na mocy rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej – Ignacego Mościckiego powołano Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który od blisko 85 lat dba o bezpieczeństwo socjalne obywateli. Uczniowie mieli okazję przenieść się w przeszłość i dowiedzieć się jak ludzie ubezpieczali się w starożytności.
Głównym motywem spotkania były ubezpieczenia – dlaczego są ważne. Młodzież nie tylko poznała historię systemu, ale również dowiedziała się jak nowoczesne państwo dba o słabszych i potrzebujących i dlaczego wprowadza ubezpieczenia społeczne, kim są uczestnicy powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych i jakie świadczenia mogą otrzymać. Poznali również, zasadę Solidaryzmu, filary ubezpieczeń oraz nowe strategie stosowane przez ZUS w związku z zachodzącymi zmianami technologicznymi i innowacjami na rynku pracy.
Pani Grażyna pokazała uczniom dwa filmy. Pierwszy z nich „Twoje życie, Twój wybór”, ukazuje ludzi, w różnych momentach ich życia. Osoby, które nie korzystały z ubezpieczeń społecznych, nie odkładały zarobionych pieniędzy, a przekorny los sprawił, że znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Drugi film „Sonda”, ukazuje polaków i ich wiedzę na temat zasad organizacji, funkcjonowania oraz głównych założeń ZUS.
Z pewnością była to niezwykła lekcja, która dostarczyła naszej młodzieży informacji niezbędnych w dorosłym życiu.