WYCIECZKI DO ZAKŁADU UNIESZKODLIWIANIA ODPADÓW KOMUNALNYCH W TRZEBIENIU

W pierwszych dniach października uczniowie klas czwartych odbywali interesujące wycieczki do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Trzebieniu. Podczas pobytu na składowisku śmieci dowiedzieli się jaka różnica jest pomiędzy śmietniskiem a składowiskiem, do czego służy pojazd, który zamiast opon ma kolce, dlaczego tak ważne jest, by kupować produkty w opakowaniach wielokrotnego użytku i nie marnować żywności.
Jedną z klas po składowisku śmieci oprowadzał główny technolog pan Piotr Tutak. W sposób niezwykle ciekawy, dowcipny opowiadał o konieczności prawidłowej segregacji odpadów. Często swoją wypowiedź uzupełniał przykładami z życia. Uczniowie z bliska mogli przyjrzeć się pracy przy wstępnej segregacji już „posegregowanych” odpadów w gospodarstwach domowych. Okazuje się, że bardzo często segregujemy odpady w niewłaściwy sposób (np. zakręcone butelki plastikowe, pomieszane odpady). Wszystkim w pamięci zapadły opowieści o wszędobylskich szczurach i konieczności zachowania porządku zarówno w domu, jak i w ZUOK.
Prowadzący zajęcia zwrócił uwagę na ważną rolę uczniów, by przekazywali zdobytą wiedzę członkom rodziny. Zachęcił, by kupować produkty w minimalnych opakowaniach lub opakowaniach wielokrotnego użytku. Na własne oczy (i nosy) mogli zobaczyć (i poczuć), jak bakterie pracują przy odpadach biodegradowalnych i zamieniają je w przydatny nawóz. (Już wkrótce ZUOK przymierza się do bezpłatnego udostępniania nawozu naturalnego wytworzonego z bioodpadów.)
Pan Piotr zadawał pytania problemowe, zachęcając dzieci do myślenia, rozdawał przy tym piątki każdemu, kto poprawnie odpowiadał na pytania, podsuwał rozwiązania. Pogoda podczas wycieczek dopisywała, czas nieubłaganie mijał i trzeba było wracać do szkoły.
Był to pożytecznie spędzony czas na świeżym powietrzu!