WSPÓLNE GÓRY, WSPÓLNE PASJE

projekt

Wspólne góry, wspólne pasje – Ostatnie spotkanie…czwartek 20 września 2018 r. zapowiadał się piękny słoneczny dzień. Roześmiana gromada uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Bolesławca biorąca udział w projekcie polsko – czeskim „Wspólne góry, wspólne pasje” z niecierpliwością czekała przyjazdu autokaru. Autokaru, który miał ich zawieźć do Liberca, przepięknego miasta położonego w północnych Czechach, stolicy kraju libereckiego, położonego u podnóża szczytu Ještěd. Sprzęt grający zapakowany, prowiant również.
Jeszcze tylko ostatnie uściski z bliskimi i już jadą! Humory dopisują, podróż mija szybko bez nieoczekiwanych przygód.
Przed czeską, partnerską szkołą czeka na uczestników ostatniego spotkania dyrektor szkoły. To on jest dzisiaj gospodarzem spotkania. Po krótkim powitaniu czas na działanie. Uczniowie udają się na wycieczkę po mieście. Kulminacyjnym momentem był wjazd na 17 piętro Urzędu Regionalnego Kraju Libereckiego, odpowiednik naszego Urzędu Marszałkowskiego, z którego roztaczał się piękny widok na okolicę i na kolejny punkt wycieczki, szczyt Ještěd.
Następnym etapem wycieczki była szkoła. Ciekawe dzieci oglądały klasy, salę gimnastyczną, pracownię informatyczną i inne równie ciekawe sale.
Po krótkiej przerwie na śniadanie młodzi turyści zasiadają w autokarze, by udać się na kolejkę linową na Ještěd. Rejs wagonikiem mija szybko i już nad czeskimi i polskimi dziećmi góruje wieża telewizyjna. Przewodnik tłumaczy słowa czeskiej przewodniczki, czasami dodaje ciekawe informacje. Chwila na zakup pamiątek, wykonanie pamiątkowych zdjęć i wspólnie schodzą na dół, gdzie odbywają się pokazy pierwszej pomocy przedlekarskiej, każdy próbuje udzielić pierwszej pomocy. Pogoda piękna! Krótka podróż do szkoły, obiad i podsumowanie projektu. W przyszkolnym ogrodzie oglądają prezentację na temat pierwszej pomocy, podsumowują projekt, jeszcze ostatnie tańce i zabawy i następuje pożegnanie.

To było bardzo miłe spotkanie.