Start

JEŻELI, KTÓRYŚ Z LINKÓW NA STRONIE NIE DZIAŁA ZMIEŃ ADRES STRONY KLIKAJĄC NA TEN LINK >>>>

BEZPIECZNI W SIECI - PREZENTACJA SLAJDÓW >>>

Sekretariat ul. M. Brody 12 - tel. 757322458  lub  663322458    e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Sekretariat ul. Bielska 5  - tel. 756121310  lub  756121311

PROCEDURY I WYKAZ DZIAŁAŃ MAJĄCYCH NA CELU ZAPOBIEGANIE ZAKAŻENIU KORONAWIRUSEM

Przed Wami wakacje. Cudowny czas laby! Podczas wypoczynku nie zapomnijcie o bezpieczeństwie!
Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi przestrogami zebranymi przez Waszych kolegów i koleżanki.

Wakacje to okres, w którym znajdujemy czas na zabawę, relaks i drobne szaleństwa.
Nie mamy obowiązków związanych ze szkołą i nauką, więc możemy bez ograniczeń planować najróżniejsze przygody, w których będziemy brać udział. Niektórzy spotykają się z przyjaciółmi i wspólnie świetnie się bawią, inni wybierają się na rodzinne wyjazdy. Nikt nie siedzi w domu, kiedy za oknem mamy słoneczną, piękną, zachęcającą do wyjścia pogodę. Jednak wszyscy musimy pamiętać, że dobra zabawa nie zwalnia nas z obowiązku dbania o swoje i innych bezpieczeństwo. Jak powinniśmy postępować, aby wakacje zawsze kojarzyły nam się z samymi przyjemnościami? Wystarczy wykazać zdrowy rozsądek i pamiętać o kluczowych zasadach bezpieczeństwa. Oto najważniejsze zasady bezpieczeństwa których powinniśmy się trzymać:
* Zawsze informuj rodziców, gdzie i z kim przebywasz. Przekaż im także, o której godzinie zamierzasz wrócić.
* Noś przy sobie numer telefonu do rodziców.
* Do zabawy wybieraj zawsze miejsca oddalone od jezdni.
* Zadbaj o właściwy ubiór – strój z elementami odblaskowymi, kask ochronny podczas jazdy na rowerze czy odpowiednie buty w czasie wycieczki w góry.
* Nie rozmawiaj z obcymi. . Nie oddalaj się z nieznajomymi, nie wsiadaj z nimi do samochodu. Nie bierz słodyczy ani innych prezentów od obcych. Poinformuj rodziców, gdyby ktoś Cię zaczepiał
* Pamiętaj o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię – przechodź na pasach dla pieszych i na zielonym świetle.
* Zawsze zapinaj pasy w samochodzie.
* Kąp się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, na strzeżonych i bezpiecznych kąpieliskach.
* Nie wchodź do wody bez opieki osoby dorosłej.
* Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
* Pamiętaj o ochronie przed słońcem. W czasie upałów pij dużo wody i zawsze noś nakrycie głowy. Przed wyjściem na zewnątrz posmaruj się kremem z filtrem.
* Nie oddalaj się bez pytania od rodziców – w nowych miejscach łatwo się zgubić.
* Nie baw się z obcymi zwierzętami. Nawet przyjaźnie wyglądający pies czy kot może Cię ugryźć, gdy spróbujesz go pogłaskać.
* Podczas górskich wycieczek nie schodź ze szlaku.
* W górach nie wyruszaj w trasę, jeśli widzisz, że nadchodzi burza.
* Szukaj bezpiecznego schronienia podczas burzy.
* Podczas spacerów po lesie stosuj preparaty odpędzające owady i kleszcze.
* Po każdym wyjściu z miejsc zalesionych dokładnie sprawdź się na obecność kleszczy.
* Uważaj na rośliny, na których się nie znasz. Niektóre jagody, liście czy grzyby są trujące.
* Nie rozpalaj ogniska w lesie.
* Bądź rozsądny i zachowaj umiar we wszystkim, co robisz.
* Pamiętaj o numerach alarmowych. W razie potrzeby dzwoń i wezwij pomoc.
999 – POGOTOWIE RATUNKOWE
997 – POLICJA
998 - STRAŻ POŻARNA

Aby lepiej zapamiętać zasady bezpieczeństwa, na koniec przedstawiamy kilka z nich w bardziej humorystyczny sposób:
Numer 112 znamy i w razie potrzeby go wybieramy.
Jeśli kogoś nie znamy, na pewno z nim nie rozmawiamy.
Gdy na plaży przebywamy, od mamy się nie oddalamy.
W górach po szlakach chodzimy, wtedy nie zbłądzimy.
Gdy na słońcu przebywamy, czapkę lub kapelusz zakładamy.
Anna, Julia, kl. IV,
Wojciech, Karolina, Emilia, kl. V

Nad morzem
Morze to potężny żywioł, z którym trzeba się liczyć. Pamiętajmy zatem o kilku istotnych regułach:
* Kąpmy się tylko w miejscach dozwolonych i pod opieką dorosłych. Jeśli miejsca strzeże ratownik – zawsze stosujmy się do jego poleceń.
* Miejsce na kąpiel musi być bezpieczne. Dlatego nie wolno się kąpać przy śluzach, mostach, budowlach wodnych, portach, zaporach, a także w brudnej wodzie i tam, gdzie są silne wiry i prądy.
* Nigdy nie kąpmy się w rwących rzekach, bo wystarczy poślizgnąć się na kamieniu, żeby porwał nas nurt. Idąc na plażę, nie zapominajmy o kremie z filtrem UV. Ciało nasmarujmy już około 20–30 minut przed wyjściem na słońce, czynność tę powtarzając co 2–3 godziny i po każdym wyjściu z wody.
* Chcąc uchronić się przed udarem, między godziną 11 a 16 ukryjmy się w cieniu.
* Nie zapominajmy o okularach przeciwsłonecznych i lekkim nakryciu głowy.
* Pamiętajmy, by zabrać ze sobą wodę oraz coś do jedzenia.
* Nie wchodźmy do morza podczas burzy, deszczu lub mgły.
* Jeśli długo przebywaliśmy na słońcu – poczekajmy chwilę w cieniu, zanim wejdziemy do wody. Pozwoli nam to uniknąć szoku termicznego.
* Nie pływajmy w pobliżu wodorostów. Zwracajmy uwagę na dno i ukształtowanie zbiornika.
* Pływajmy wyłącznie w obszarze wyznaczonym przez boje.
* Skoki do wody wydają się świetną rozrywką, ale przy odrobinie pecha mogą skończyć się trwałym kalectwem.
* Wybierając się na kajaki, łódki czy rowery wodne, zawsze zakładajmy kapok. Pamiętajmy też, aby nie pływać wieczorem i po zmroku. To niebezpieczne i łatwo zgubić się na wodzie.
Wiktoria, kl. IV

Jeżeli spędzasz czas samemu w domu to, nie otwieraj nieznajomym , z rozwagą obchodź się z ogniem i prądem.
Kąp się w morzu lub jeziorze w dozwolonych i chronionych przez ratownika miejscach.
Używaj kremów z filtrem w czasie opalania.
W podróży pociągiem lub autobusem uważaj na obce osoby i kieszonkowców.
Baw się dobrze i ciesz się każdą mile spędzona chwilą.
Hubert, kl. V